Kako izbrati najbolj ugoden stanovanjski kredit? Kaj pomenijo vsi vpleteni bančni izrazi?
Odločili ste se, da si boste ustvarili lasten dom – z nakupom, gradnjo ali prenovo stanovanja ali hiše.
Če je nekaj videti prelepo, da bi bilo res, potem verjetno ni res. To še posebej velja za mamljive ponudbe hitrega zaslužka ali »poslov«, kjer lahko brez velikega vložka, truda, dela in dobre ideje vsak mesec zaslužite lepo vsoto denarja. Seveda je ideja o pasivnem prihodku mamljiva, a zanj se je treba še kako potruditi.
»Perpetuum mobile ne obstaja.«
»Perpetuum mobile ne obstaja,« je Blaž takoj, ko mu je omenila »super enkratno priložnost« za zaslužek prek spleta, ustavil Saro. »Ne verjemi obljubam, da boš brez dela kar tako zaslužila kup denarja. Če bi bilo to res, ne bi nihče delal, vsi pa bi služili.«
Pasivni prihodek pomeni prihodek, ki ga prinese neka dejavnost brez aktivnega dela. Povedano preprosteje – vsak mesec na račun dobite nekaj denarja, za katerega vam ni treba delati.
»Pasivni prihodek je mogoč, a ne brez trdega dela.«
Je to možno? Je, temu se reče finančna svoboda, a zahteva veliko trdega dela in veliko vloženega časa (razen seveda, če zadenete na lotu ali pa vam nekdo zapusti res veliko denarja). Pasivni prihodek mora namreč nekaj ustvarjati, recimo dobro utečen posel, glavnica ali kaj tretjega.
Tako kot ne obstaja perpetuum mobile, ne obstaja niti enostaven pasivni prihodek. Za uživanje rednih mesečnih prihodkov mora te prihodke nekaj prinesti:
»Kaj pa, če bi imela svoj YouTube kanal,« je rekla Sara. »A veš, vlog pa to. Ali pa tisto klikanje na oglase in všečkanje objav. Vsak klik je nekaj centov.«
»Prvič, o čem bi pa govorila? Drugič, kdo te bo poslušal? Tretjič, a se sploh zavedaš, koliko sledilcev moraš imeti, da si zanimiva za oglaševalce? Razen če si pasivni prihodek predstavljaš kot zastonj kremo proti gubam ali gratis majčko za tek.«
Internet je preplavljen s »poslovnimi ponudbami«, ki obljubljajo dodaten zaslužek (skoraj) brez dela in omembe vrednega vložka. A tovrstne ponudbe so pogosto le pasti, ki jih naivnim in hitrega zaslužka željnim nastavljajo prevaranti in spletni kriminalci, enkratna priložnost pa se hitro spremeni v grenko izkušnjo.
»Pasivni prihodek prinašata prepoznavnost in vojska aktivnih sledilcev.«
Zmotno je tudi prepričanje, da se da na spletu hitro zaslužiti z objavljanjem vlogov, blogov in podobnih vsebin. Seveda se da, a za služenje denarja morate najprej ustvariti vsebine, ki vam bodo prinesle gledanost (ali branost) ter veliko vojsko sledilcev (pravih, ne kupljenih!). Šele s prepoznavnostjo boste zanimivi za oglaševalce, ki vam bodo na koncu prinesli tudi denar.
Velja si zapomniti, da pri pasivnih prihodkih ni bližnjic in enostavnih rešitev. Če želite nekoč prejemati pasivne prihodke, morate najprej ustvariti donosen in zanesljiv posel ter izbrati prave sodelavce, šele nato pa lahko vodenje podjetja prepustite nekomu drugemu in uživate v dobičku.
Zaslužen denar lahko tudi investirate in živite na račun ustvarjenega donosa. Ne glede na osnovni posel pa si zapomnite, da ne smete nikoli postati povsem pasivni, sicer boste hitro ostali praznih rok in tudi brez pasivnega prihodka.
Odločili ste se, da si boste ustvarili lasten dom – z nakupom, gradnjo ali prenovo stanovanja ali hiše.
Od oblek, ki jih ne nosite, do spominkov in predpripravljene hrane – so stvari, ki jih kupujete znova in znova, pa jih dejansko sploh ne rabite.