Večna dilema: je bolje živeti v stanovanju ali v hiši?

Sem Manca in stara sem 30 let. Mislim, da je že skrajni čas, da se s fantom preseliva na svoje. Zato tehtava različne možnosti: je bolje, da kupiva stanovanje ali prenoviva hišo mojih starih staršev? Zavedava se, da so stroški v vsakem primeru veliki, zato mora zato biti najina odločitev skrbno pretehtana.

Prednosti in slabosti hiš

Prednosti prebivanja v hiši

Največja prednost je zagotovo ta, da imaš vedno dovolj prostora. Prostora za to, da spečeš 6439402 piškotov, da imaš štiri otroke in kužke, shrambo za smuči ter marmelado. Vsak prostor lahko opremiš po svoje, da se v njem počutiš udobno in domače, hkrati pa je tudi praktičen. V primeru, da delaš od doma, si lahko urediš lastno domačo pisarno. Vsak družinski član ima svojo sobo in nikoli te ne zbudi sosedovo sesanje v zgornjem nadstropju. Pa ne smem pozabiti na lasten vrt, teraso in prostor za igranje badmintona. Imeti lasten žar in prijatelje povabiti na domače burgerje (v katerih uporabiš zelenjavo, ki si jo pridelal sam) in kopanje v bazenu je res poseben luksuz.

Slabosti prebivanja v hiši

Je pa res, da ves ta dodaten prostor in okolica pomenita tudi dodatno delo in skrb. Sesanje ti vzame več kot 10 minut, kar naenkrat imaš dve kopalnici, ki ju je treba očistiti in v poletni vročini moraš skoraj vsak dan zalivati zelenico. In če ti začne zamakati streha … No, popraviti jo moraš sam (ali pa vsaj najti nekoga, ki to obvlada). Kar pa seveda pripelje do velikih stroškov zaradi popravil, vzdrževanja in prenavljanj. Pa tudi začetna prenova je večji strošek.

Prednosti in slabosti stanovanj

Prednosti prebivanja v stanovanju

Če se odločiva za stanovanje, bova zagotovo porabila manj denarja, da si ga urediva tako, kot si želiva. Lahko pa na stvar gledaš tudi tako, da je živeti v stanovanju tako, kot da imaš mesto na dlani. Vrtec, šola, pošta, trgovina, igrišče in kavarna so pogosto za vogalom, tura opravkov tako ni več grozljiva misija. Pa tudi nikoli se ti ne bo treba odločiti za izbiro barve fasade ali iskati nekoga, ki ti bo obnovil stopnišče. Ko se odpraviš na počitnice, preprosto zakleneš vrata in prosiš sosedo v nasprotnem stanovanju, da ti zalije rože.

Slabosti prebivanja v stanovanju

Na blokovski balkon pa običajno vseeno težko stlačiš dva velika lonca s paradižnikom in žar poleg kotička za sedenje. Da boš lahko vse stvari stlačil v omare, bo potreben mesečni Feng Shui in ko nekdo v zgornjem nadstropju vklopi pralni stroj, boš ti skorajda čutil potres. Velja pa tudi obratno – sosedje bodo točno vedeli, kdaj imaš obiske in kakšna glasba ti je všeč. Po deveti uri zvečer bo misija parkiranje avtomobila zahtevnejša kot lov na zaklad, prerekanje in usklajevanje s sosedi glede obnovitvenih del in stroškov, povezanih z njimi, pa daljše kot roman Ana Karenina.

Ključna vprašanja na katera si je potrebno odgovoriti

Po tej mini raziskavici sem ugotovila, da si je najprej pomembno odgovoriti na naslednja vprašanja:

  • Česa ste navajeni, kje ste odraščali? Ste vajeni prostornosti in ste zato pripravljeni nekaj več časa porabiti za domača opravila ali vam je življenje v bloku bliže in vam vrtnarjenje ne predstavlja posebne sprostitve?
  • Kaj potrebujete in želite od novega doma? Kakšen je vaš življenjski slog? Preživljate več časa doma ali zdoma?
  • Ali načrtujete družino in kako veliko družino načrtujete? Želite imeti hišne ljubljenčke?
  • Kakšne finančne zmožnosti imate? Za prvotno investicijo, redno vzdrževanje in možnosti prihrankov, potrebnih za investicije v prihodnosti?
  • Vam bo izbrana odločitev ustrezala celo življenje, tudi v visoki starosti? Če ne, koliko se splača vlagati v to?

Najina odločitev bo temeljila na željah in potrebah obeh – mene in mojega fanta. Zato bova vse pluse in minuse skrbno pretehtala. Njegova mama je imela namreč gromozanski vrt, zato mu je domača solata še posebej ljuba, poleg tega si želi tudi svojega prostora za igranje kitare. Jaz pa si zaenkrat želim čim več prostega časa, zato me vsa ta gospodinjska opravila kar malo skrbijo. Zato si bova za razmislek zagotovo vzela dovolj časa in se potrudila poiskati kompromis, ki bo ustrezal obema.

Potrebujete več informacij o financiranju vaše sanjske hiše ali stanovanja?

Zaveza banke Sparkasse je, da so kreditne ponudbe, ki jih pripravijo naši svetovalci, enostavne, transparentne in brez vsakršnih skritih stroškov.  Ponujamo vam kredite po ugodnih pogojih in brez skritih stroškov vodenja kredita ali stroškov ocene rizika kreditojemalca.

Če želite brezplačen posvet, oddajte svoje kontaktne podatke in vas bomo kontaktirali.

Mogoče vas zanima tudi?

Kako izbrati najbolj ugoden stanovanjski kredit? Kaj pomenijo vsi vpleteni bančni izrazi?

Odločili ste se, da si boste ustvarili lasten dom – z nakupom, gradnjo ali prenovo stanovanja ali hiše.

Več

Ni vsaka banka enaka

Dejstvo je, da niso vse banke enake – nekaterim bankam je na konec koncev mar le za dobiček, v banki Sparkasse pa nam je mar za vas, drage stranke!

Več

(Novo) kopalnico ima

Kaj vam predstavlja kopalnica?

Več