Potrošniški kredit – opcija ali nuja?
Kdaj se je smiselno odločiti za potrošniški kredit?
Ko kupujete nepremičnino je dobro vedeti, katero dokumentacijo je treba podrobno pregledati in kje jo lahko pridobite. Sprehodite se skozi popisane korake in preberite, katere dokumente boste potrebovali za sklenitev kupoprodajne pogodbe ter kaj še potrebujete v primeru, da boste za nakup potrebovali kredit.
Je prodajalec, ki prodaja nepremičnino, tudi dejanski lastnik nepremičnine? So na nepremičnino vpisane kakšne plombe ali omejitve, je obremenjena s hipoteko? Vpogled v zemljiško knjigo je javen in brezplačen, dostopen je preko spletnega portala e-Sodstvo.
Pri nakupu stanovanja ali hiše je potrebno preveriti obstoj pravnomočnega gradbenega in/ali pravnomočnega uporabnega dovoljenja.
Če kupujete zemljišče, je potrebno preveriti prostorske omejitve za gradnjo na zemljišču – potrdilo o namenski rabi zemljišča oz. lokacijsko informacijo.
Vse naštete informacije pridobite na občini, kjer nepremičnina leži.
Dogovoriti se morate za natančno ceno nepremičnine, način plačila, plačilo davkov, taks, stroškov overitev, vse morebitne pogoje in sankcije za neizpolnitev pogodbe ter določiti morebitna zavarovanja za izpolnitev pogodbe (npr. določitev are).
Vse dorečene podrobnosti prodaje bodo del kupoprodajne pogodbe.
Nasvet: Če ne kupujete nepremičnine preko nepremičninske agencije, vam lahko prodajno pogodbo sestavi notar.
Vso to dokumentacijo boste tudi potrebovali, če boste nakup nepremičnine financirali s kreditom.
Kupec in prodajalec podpišeta kupoprodajno pogodbo.
Davek na promet z nepremičninami poravnata prodajalec ali kupec, razdeljeno glede na izhodiščna določila. V določenih primerih mora prodajalec poravnati še DDV in davek od dobička iz kapitala.
Prijavo za odmero davka mora vložiti v roku 15 dni po sklenitvi kupoprodajne pogodbe in v 30 dneh ta davek plačati. Finančna uprava potrdi plačilo davka z žigom na kupoprodajni pogodbi.
Pri notarju se oglasita kupec in prodajalec ter s seboj prineseta:
Po plačilu davčnih obveznosti notar overi podpis na kupoprodajni pogodbi in jo shrani. Overitev prodajalčevega podpisa je pogoj, da bo kupec lahko vpisal lastninske pravice v zemljiško knjigo. Če nakup poteka preko nepremičninske agencije, lahko pogodbo shrani tudi nepremičninska agencija. Stroške overitve podpisa na kupoprodajni pogodbi običajno nosi prodajalec.
Kupec vloži predlog za vpis svojega lastništva nepremičnine v zemljiško knjigo. Postopek vpisa lahko najenostavneje izvedete preko notarja. Lahko pa tudi vložite vpis osebno v času uradnih ur na sodišču ali po elektronski poti, za kar potrebujete elektronski podpis in varen poštni predal.
Stroške overitve vpisa v zemljiško knjigo običajno nosi kupec.
Čestitamo, zdaj je nepremičnina formalnopravno vaša!
Lahko se brezplačno posvetujete z enim od naših svetovalcev, oddajte svoje kontakte podatke in vas bomo kontaktirali.
Kdaj se je smiselno odločiti za potrošniški kredit?
Stroški, zaradi katerih številne starše te dni boli glava.
Nakup nove nepremičnine ali gradnja za mlade predstavlja veliko finančno breme, po drugi strani pa se tudi starejši znajdejo v (pre)velikih hišah.