Greva na svoje. Na čisto svoje.
Sta se vendarle odločila za nakup nepremičnine? Le pogumno in preudarno naprej!
Ko je Mojca pri branjevki rekla za tri paradižnike, se je njen mož začudil:
»Zakaj pa ne vzameš enega kilograma paradižnikov, zakaj le tri paradižnike?«
»Ker potrebujemo samo tri,« mu je odgovorila, on pa je le skomignil z rameni.
Mojco je njena mama že zelo zgodaj naučila, da je tako imenovana gospodinjska ekonomija s svojimi triki in pravili odličen način za ustvarjanje prihrankov. Te lahko ustvarite le takrat, ko imate dovolj denarja, in ne takrat, ko morate zategovati pas, da povežete en konec meseca z drugim. Če torej ne zaslužite dovolj za pokritje najnujnejših stroškov, morate najprej poiskati način dodatnega zaslužka, predvsem pa je pomembno, da ne zapravljate brezglavo oziroma zgolj zato, »ker imate in ker lahko«.
Varčevanje je povezano z disciplino, upoštevanjem določenih pravil in pogosto tudi s spremembo načina življenja:
Ključno pri varčevanju je, da se vaš trud spremeni v otipljiv prihranek, ki ga lahko vsak mesec daste na stran, na varčevalni račun na primer. Če se vam varčevanje ne pozna v denarnici, potem ste le zatiskali pas, privarčevali pa niste ničesar.
Prvi korak: beležite vse izdatke, tudi tiste najmanjše! Poleg tega sestavite natančen pregled vseh stroškov (mesečnih in letnih) ter vseh prihodkov. Na ta način boste hitro ugotovili, koliko denarja vam spolzi med prsti in ga porabite za nepotrebne neumnosti.
Drugi korak: analiza stroškov. Ob seznamu izdatkov se pri vsakem vprašajte: »Ali to reč resnično potrebujem?« Ta korak naj vključuje čim manj čustev, sicer boste zlahka upravičili jutranje kave, nakup petega para poletnih sandal ali nove baterijske vrtalke …
Tretji korak: spremenite varčevanje v prihranke. Če spijete eno kavo na dan manj, prenesite znesek te kave na varčevalni račun, če namesto novih kupite rabljene smuči, dajte razliko na varčevalni račun. Le na ta način se bo vaše varčevanje spremenilo v dejanske prihranke.
»Odkar sem nehala kaditi, dajem denar, ki sem ga prej porabila za cigarete, na varčevalni račun. Verjeli ali ne, na mesec se nabere skoraj 60 ‘kadilskih’ evrov!«
Čeprav se sliši čudno, ampak na razprodajah boste največ prihranili takrat, ko ne boste kupili ničesar. Akcijske ponudbe ter odlične priložnosti za nakup najpogosteje privedejo do nakupa nečesa, česar sploh ne potrebujete, zato vedno nakupujte s seznamom ter večnim vprašanjem, če to zares potrebujete. Poceni kupljena jakna, ki je ne potrebujete, je preprosto stran vržen denar.
Obstaja še cel kup drugih stvari, ki jih nenehno kupujete, pa jih v resnici sploh ne potrebujete. Katere so še te stvari, si lahko pogledate v videu.
Po drugi strani pa so lahko akcije v živilskih trgovinah odlična priložnost za nakup, še posebej pri živilih, ki jih redno uporabljate, ki imajo daljši rok trajanja in ki jih lahko kupite na zalogo. (povezava na video)
Kako torej prihraniti in se pri tem ne spremeniti v skopuha? Mojca se drži nekaj preprostih pravil, s katerimi pridno polni svoj varčevalni račun, enaka pravila pa lahko uporabite tudi vi:
Zgoraj je navedenih nekaj preprostih, a izjemno učinkovitih trikov za vsakodnevno varčevanje. Bolj ko smo organizirani in disciplinirani pri varčevanju, več denarja se lahko nabere ob koncu meseca. Če pa bi želeli osnovati dober osebni finančni načrt, boste nekaj dodatnih nasvetov našli v naslednjem zapisu.
Sta se vendarle odločila za nakup nepremičnine? Le pogumno in preudarno naprej!
Če kaj, je bil čas karantene odličen pokazatelj naših nakupovalnih želja in navad ter dolga učna ura potrošništva za čas, ki prihaja.
Vsi imamo doma kopico naprav, ki za svoje delovanje porabljajo električno energijo.