Avtodom: Ko je pot pomembnejša od cilja.

Počitnice z avtodomom: Ko je pot pomembnejša od cilja

Ste tudi vi med tistimi, ki jim počitnice z avtodomom ostajajo na seznamu neizpolnjenih želja? Sanjarite, da si boste kupili avtodom in z njim prepotovali pol sveta? Niste edini. Potovanje z avtodomom je že samo po sebi dogodivščina, pot pa enako pomembna kot cilj. Še posebej navdušuje ljubitelje aktivnega dopusta in novih doživetij, ki jih poležavanje na plaži začne kaj kmalu dolgočasiti.

Če boste potovali z avtodomom, vam zagotovo ne bo dolgčas! Vsako noč lahko prespite drugje, ali po navdihu podaljšate postanek v kakem kraju, ki vam je še posebej všeč, bodisi v naravi ali (vele)mestu.

Pa vendar velja pred prvim potovanjem z avtodomom razmisliti tudi o stvareh, na katere na »običajnih« počitnicah niti ne pomislimo.

Prvič z avtodomom?

Pri načrtovanju svoje prve poti z avtodomom upoštevajte sledeče:

  • Vožnja avtodoma praviloma ni pretirano zahtevna, primerjali bi jo lahko z vožnjo kombija. Če ste kombi že kdaj vozili, seveda. Potrebno se je navaditi na večje dimenzije vozila, saj lahko te predstavljajo izziv pri ostrem zavijanju ali prehitevanju. Nikar ne pozabite na višino vozila!
  • Zaradi večje teže vozila bodite previdni (vozite počasi) pri vožnji po klancu navzdol. To še posebej velja, če nimate predhodnih izkušenj.
  •  Za vožnjo zadostuje vozniško dovoljenje kategorije B. Tudi omejitve hitrosti so za avtodome enake kot za osebne avtomobile.
  • Z avtodomom praviloma potujete počasneje kot z osebnim avtomobilom, kar upoštevajte že pri načrtovanju poti.
  • Navaditi se bo potrebno na večjo porabo goriva kot pri osebnih avtomobilih. Brez težav lahko ob zmerni vožnji računate na 12, 13 ali 14 litrov porabljenega goriva na 100 kilometrov.
  • Pri načrtovanju poti iščite postajališča za avtodome, kjer si lahko privoščite krajši počitek ali zaspite za par ur, če ste utrujeni.
  • Najbolj varno in udobno boste prenočevali v avtokampih. Prenočevanje na neoznačenih mestih je ponekod dovoljeno, drugod pa prepovedano, zato velja preveriti lokalne odloke. Divje kampiranje pa zagotovo ni dovoljeno na območju narodnih parkov in drugih zaščitenih območij.
  • Pri načrtovanju poti vam bodo v pomoč spletne strani camping.info (informacije o kampih po celi Evropi) ali avtokampi.si (informacije o postajališčih in kampih pri nas, na Hrvaškem, v BIH in Srbiji). Kopico zanimivih idej za odkrivanje skritih kotičkov pri nas najdete na povezavi.

Ne kupujte mačka v žaklju, prvič se na pot podajte z najetim vozilom

Dokler niste povsem prepričani, da je avtodom vaš nov ultimativni način potovanja in življenja, je najem avtodoma vsekakor ustreznejša opcija od nakupa. Res je, da najem zahteva kar nekaj organizacije in logistike, ki odpade, če imate lasten avtodom parkiran na dvorišču. Po drugi strani pa gre pri nakupu za visok in nepotreben strošek in breme, če avtodoma ne boste dovolj pogosto uporabljali.

Prvič najemate avtodom? Nekaj napotkov:

  • Če gre za vaše prvo srečanje z avtodomom, si vsekakor vzemite dovolj časa, da ga spoznate. Najemodajalec naj vam ob prevzemu vozila podrobno pokaže, kako se z vozilom upravlja ter vse ostalo, kar vas zanima (kje so priključki za vodo, kako se izpraznita odpadna voda in kaseta s fekalijami, kako se upravlja s plinom in podobno). Pred prevzemom vozila si pripravite seznam vprašanj, da najemodajalca ne pozabite vprašati česa pomembnega.
  • Najemodajalec naj vam pokaže, kako se preveri stanje hladilne tekočine in olja. Skupaj preverita stanje pnevmatik ter količino goriva in plina v vozilu.
  • Vozilo pred prevzemom pozorno preglejte in najemodajalca obvestite o morebitnih pomanjkljivostih ali poškodbah na vozilu. Če opazite morebitne poškodbe na vozilu, jih fotografirajte.
  • Ne pozabite na dokumente! Ob prevzemu vozila vam mora najemodajalec izročiti veljavno prometno dovoljenje, zavarovalno polico in asistenco.
  • Z najemodajalcem se dogovorite, kako bo potekalo vračilo vozila.
  • V izogib zapletom na poti in tudi sicer je pogodba o najemu vozila obvezna! Med potovanjem jo imejte pri sebi.

Cena najema je odvisna od velikosti vozila, (dodatne) opreme, trajanja najema in sezone. Za točen izračun stroška najema je potrebno upoštevati tudi, kaj vse je vključeno v redno ceno ter ostale stroške, ki spadajo v doplačila. Pozorni bodite tudi na drobni tisk. Cene se nekoliko razlikujejo glede na različne ponudnike in glede na ohranjenost vozil, ki jih oddajajo.

V visoki sezoni lahko dnevni najem večjega avtodoma za 4 ali 5 oseb stane okrog 200 evrov. K temu je potrebno prišteti še strošek goriva in cestnin. V istem obdobju najem manjšega vozila za 2 ali 3 osebe znaša okrog 110 evrov. Manjša vozila, tako imenovani vani, so primerni za pare in 3-članske družine, večji avtodomi pa lahko sprejmejo tudi do 7 oseb.

Čisto vaš avtodom!

Z nakupom avtodoma »kupujete« tudi nov življenjski slog in nove popotniške dogodivščine, ki se vam obetajo.

Nova pridobitev bo posledično resno obremenila vaš proračun. Ne glede na model in znamko je potrebno računati, da boste odšteli kar zajeten znesek. Že cene cenejših znamk in manjših modelov praviloma presegajo 50.000 evrov. V povprečju pa računajte, da boste za nov avtodom zlahka odšteli 75.000 evrov. Na voljo so seveda tudi veliko dražji modeli.

Finančna konstrukcija bodoče investicije je odvisna od finančnega stanja bodočega ponosnega lastnika avtodoma.

Ker gre za luksuzno dobrino, ki si jo praviloma privoščimo, ko imamo urejene osnovne eksistencialne potrebe, gre pri financiranju nakupa avtodoma pogosto za kombinacijo lastnih prihrankov in potrošniškega kredita. Tudi sami razmišljate o podobni kombinaciji

Alternativa novemu je nakup rabljenega avtodoma. Ne glede na to, ali bo avtodom nov ali z nekaj kilometrine, pa se je že pred nakupom potrebno zavedati, da bo vaš nov dom na kolesih potreboval tudi parkirno mesto (če nimate prostora doma, ga boste morali najeti); avtodom je potrebno registrirati, vzdrževati in servisirati.

In koliko stanejo rabljena vozila?

Na slovenskih spletnih portalih boste našli razmeroma skromno ponudbo rabljenih avtodomov različnih znamk, najde se vse od starejših modelov do skorajda nerabljenih. Temu primeren je razpon cen, od dobrih 10.000 do 75.000 eur.

Ker je slovenski trg relativno majhen, se splača preveriti ponudbo tudi na tujih spletnih portalih rabljenih vozil, kjer je ponudba precej bogatejša. Pri uvozu avtodoma iz tujine so postopki enaki, kot če bi uvažali osebni avto. 

Mogoče vas zanima tudi?

SUPer vodna zabava za celotno družino

Supanje nas poveže z naravo in v nas vzbudi avanturistični duh.

Več

Kako brati informativne izračune kreditov na straneh bank

Spletne strani bank ponujajo informativne izračune za kredite, ampak kako jih brati in primerjati med seboj?

Več

(Novo) kopalnico ima

Kaj vam predstavlja kopalnica?

Več