Biti zaposlen ali iti na svoje?
Tako redna zaposlitev kakor samozaposlitev imata prednosti in slabosti. Preverite, katere so in kako bi ustrezale vam.
Konec marca je v Sloveniji obratovalo 100.500 samostojnih podjetnikov. Če prištejemo še mikropodjetnike, ki delujejo kot družbe z omejeno odgovornostjo ali denimo v okviru zadruge, je številka še precej višja. Obrtniki, prodajalci, programerji, arhitekti, gostinci, svetovalci, prevajalci in mnogi drugi…
Številnim je odločitev za podjetniško pot povsem naravna izbira in si zaposlitve pri kom drugem sploh ne morejo predstavljati. Pri drugih gre za splet okoliščin, morda reševanje specifične karierne situacije. Spet tretji uresničujejo svojo podjetniško idejo ali se odločijo za karierno in osebnostno spremembo.
Ne glede na razlog, ki vodi do podjetniških začetkov, velja, da je potrebno imeti za ta korak kar nekaj poguma in karakterno vsaj malo ustrezati specifikam, ki jih ta vrsta zaposlitve prinaša. Vztrajnost, samodisciplina, sposobnost hitrega prilagajanja in iznajdljivost zagotovo sodijo mednje. Zelo dobrodošle so seveda tudi predhodne izkušnje in pa znanje. Ter pripravljenost na negotovo finančno prihodnost, s katero se številni spopadajo na začetku, pa tudi kasneje.
Vendar pa zgolj ustrezne osebnostne lastnosti ne bodo dovolj za dolgoročno uspešno poslovanje. Poznavanje trga, konkurence in naših kupcev ter pripravljenost za rast in razvoj se kaj kmalu izkažejo kot ključni dejavniki, ki definirajo naše poslovanje.
Če ste prepričani, da ste iz pravega testa in imate ravno prav idej, zagnanosti in drznosti za podjetniško pot, je čas, da postavite temelje za svoje prihodnje uspešno poslovanje. Kako uspešno bo, pa je odvisno tudi in predvsem od sledečega:
Kaj prodajate?
Dober izdelek ali storitev, ki si ga potencialni kupci želijo ali potrebujejo, je odlično izhodišče za začetek podjetništva ter za dolgoročni obstoj.
Kaj in komu prodajate? Katero težavo s tem rešujete? V čem ste boljši ali drugačni od konkurence? Če ste odgovore izstrelili kot iz topa, je morda res skrajni čas, da greste na svoje.
Če pa se je pri odgovorih zataknilo, se vživite v potrebe svojih (bodočih) kupcev. Vaš produkt je namenjen njim!
Kje se vidite v prihodnosti? Kako bo vaša podjetniška pot vplivala na okolje, v katerem delujete, in kako na vas osebno?
Vizija in poslanstvo sta nujni »sestavini« vsake uspešne poslovne zgodbe.
Če veste, kam si želite priti, bodo tudi pot do tja predvidljivejša in cilji oprijemljivi. Pri poslanstvu pa izhajajte iz sebe – iz vrednot, ki jih sami zagovarjate in v skladu s katerimi živite. Nenazadnje boste na svoji samostojni podjetniški poti prav vi najprepoznavnejši obraz (in srce) svojega podjetja. Avtentičnost se splača!
V Sloveniji je vzpostavljeno dobro podporno okolje, ki podjetnikom na začetku poti pomaga prebroditi prve korake. Na voljo so finančne spodbude, vavčerji, podjetniški programi in številna brezplačna izobraževanja. Od vsakega posameznika je odvisno, v kolikšni meri izkoristi ugodnosti, ki so na voljo. Številne spodbude so na voljo tudi za podjetja, ki že dlje časa poslujejo. Zato se splača redno spremljati razpise in pozive, ki so na voljo.
Spodbude za podjetnike začetnike:
Za vse, ki podjetniško idejo šele razvijajo in želijo pridobiti ključna podjetniška znanja, je na voljo program Poni – Podjetno nad izzive. Poteka po celi Sloveniji in bodoče podjetnike v štirih mesecih pripravi na izzive, ki jih čakajo. Udeleženci so v času trajanja programa redno zaposleni in prejemajo plačo, kar je zelo dobrodošlo z vidika finančne varnosti.
Na voljo so tudi številna brezplačna izobraževanja in svetovanja, ki jih izvajajo na točkah SPOT ter inkubatorskih programih, kjer vam zagotovijo podporo mentorjev pri razvoju in preverjanju poslovnih konceptov.
V okviru SPIRIT Slovenija vsako leto poteka natečaj za podelitev finančnih spodbud za najboljši poslovni model podjetnic začetnic.
Podjetjem so na voljo tudi vavčerji Slovenskega podjetniškega sklada za pridobitev nepovratnih sredstev, na primer za digitalizacijo, pridobitev digitalnih kompetenc, tržne raziskave in podobno. Nekaj informacij o Ugodnem financiranju v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom
Za dolgoročno uspešno poslovanje podjetja je potrebno veliko vztrajnosti, prilagodljivosti in učinkovitosti.
Vztrajnost nam pomaga doseči zastavljene cilje (tudi tedaj, ko ne gre po naših načrtih).
Prilagodljivost je nujna, da ostanemo konkurenčni. Najlažje jo dosegamo z nenehnim učenjem in odprtostjo do (tehnoloških) novosti in izboljšav.
Učinkovitost se ne meri v številu porabljenih delovnih ur. Merilo naj bo zadovoljstvo kupcev … in stanje na poslovnem računu.
Podjetništvo je v svoji osnovi namenjeno ustvarjanju vrednosti, torej zaslužku. Zato je pomembno, da imate jasno postavljene finančne cilje, ki jih redno spremljate in po potrebi prilagajate.
Čim prej bo potrebno tudi ponotranjiti dejstvo, da je posel zaključen šele, ko denar prispe na vaš (poslovni) račun!
Tako redna zaposlitev kakor samozaposlitev imata prednosti in slabosti. Preverite, katere so in kako bi ustrezale vam.
Neizpodbitno dejstvo je, da je elektrika postala hudo kul!
Vsakodnevna rutina nam olajša marsikatero izbiro.