#TukajZate – 6 mesecev brezplačnega vodenja bančnega računa
Na banki Sparkasse smo za obstoječe stranke pripravili 6 mesecev brezplačnega vodenja bančnega računa.
Trg dela je kot lakmusov papir, na katerem se v realnem času odražajo negativne posledice svetovnih kriz in drugih nepredvidenih dogodkov. Seveda tudi korone, ki nas že leto dni pušča brez besed. Nekatere pa žal tudi brez služb.
Tako ne čudi, da je bilo po navedbah Statističnega urada konec leta 2020 v Sloveniji registriranih 12.000 brezposelnih oseb več kot leto prej. Skupno je bilo uradno brezposelnih okrog 88.000 Slovenk in Slovencev.
Številka bi bila zagotovo večja, če država ne bi financirala tako imenovanega »čakanja na delo« in podpirala podjetij z drugimi protikoronskimi ukrepi. Število brezposelnih se bo verjetno še povečevalo sorazmerno s trajanjem protikoronskih ukrepov, ki jim marca 2021 še ni videti konca.
Prvo četrtletje leta 2021, ki smo ga vsi tako težko čakali, ni prineslo željenih sprememb na bolje. Prej nasprotno. Ljudje smo začeli polagoma dojemati, da je koronavirus postal neizogiben del naših življenj. Hočemo ali nočemo, vse bolj se zavedamo, da virus ne bo kar izginil, kot so izginile številne vsakdanje stvari, ki smo jih počeli in živeli pred korono.
Virus prav tako ne bo kar ugasnil, kot ugašajo delovna mesta in podjetja v najbolj prizadetih panogah. Če ste zaposleni v storitvenih dejavnostih, gostinstvu, turizmu ali zabavni industriji, zelo verjetno tudi sami trepetate za službo ali pa ste ostali brez nje.
Izguba službe sodi med enega bolj stresnih dogodkov, ki se nam lahko zgodijo v življenju. Psihologi jo enačijo z ločitvijo od partnerja, saj poleg finančne stabilnosti zamaje samospoštovanje in izjemno poveča strah pred negotovo (korona) prihodnostjo.
Ne glede na neprijetno situacijo, v kateri ste se znašli, si poskusite trenutne razmere predstavljati kot začetek novega (boljšega) poglavja v svojem življenju.
Iskanje službe si zastavite kot projekt. Razmislite o možnostih, določite cilje in se resno in zavzeto lotite iskanja. Premislite o stvareh, ki so vas obremenjevale na starem delovnem mestu, in poskušajte najti načine, kako se jim v prihodnje izogniti. Prosti čas, ki ga imate naenkrat na razpolago, izkoristite za stvari, za katere vam ga je prej zmanjkovalo. Pa tudi sicer poskušajte na situacijo gledati čim bolj pozitivno.
Če si želite sprememb, bo najbolje, da začnete najprej spreminjati sebe.
Ena od ključnih sposobnosti, ki jih delodajalci izpostavljajo pri kadrovanju, je fleksibilnost oziroma pripravljenost za spremembe. Postavljajo jo celo pred formalno izobrazbo.
O vseživljenjskem učenju se govori že kar nekaj časa, korona pa je samo v nekaj tednih izpostavila bistvene prednosti in nujnost tega koncepta v vsakdanjem življenju vsakega od nas.
Predstavljajte si na primer starejšo učiteljico, ki na začetku epidemije ni bila vešča rokovanja z računalnikom. Čeprav ji do upokojitve manjka samo še par let, jih ji brez tovrstnih znanj ne bo uspelo prebroditi. S težavami se soočajo tudi številni vodje, ki so pred korono prisegali na bolj avtoritaren način vodenja. Za uspešno vodenje na daljavo so potrebne tudi mehkejše veščine, ki se jih je potrebno naučiti in privaditi.
Če torej iščete novo službo, je odprtost za nova znanja in pripravljenost na nove principe dela več kot nujna. Mnoga lahko osvojite, še preden se zaposlite v okviru programov zaposlitvene politike, na Ljudskih univerzah ali pa na številnih (tudi brezplačnih) spletnih programih.
Čeprav je omenjena že v prejšnjem odstavku, si digitalna pismenost zasluži posebno pozornost. Tu ni dileme niti opravičila, saj velja: več znaš, več veljaš. Podjetja, ki želijo ostati konkurenčna, se pospešeno digitalizirajo in enako pričakujejo tudi od iskalcev zaposlitve. Zelo verjetno bo vaš prvi stik z bodočim delodajalcem potekal preko spleta. Video klic za vas nikakor ne sme biti bav bav, pa naj gre za Zoom, Skype ali pa MS Teamse …
Poleg tega je korona izjemno pospešila potrebo po nekaterih profilih z IT področja: iskani so strokovnjaki za kibernetsko varnost, razvijalci programske opreme, načrtovalci in upravljalci digitalnih storitev ter strokovnjaki na področju upravljanja s socialnimi omrežji.
Splošna razgledanost, poznavanje aktualnih dogajanj in trendov vam nikakor ne more škoditi. Še več, mimogrede lahko naletite na zanimivo zaposlitveno priložnost ali informacijo, ki vam bo prišla prav na zaposlitvenem razgovoru. Razume se, da spremljajte tudi zaposlitvene portale in kontaktirate katero od zaposlitvenih agencij. Ne bom jih navajala, saj jih morate znati poiskati sami.
Kdaj, če ne zdaj? Če začnemo pri fizični podobi, bo več gibanja na svežem zraku ali kak online trening v času, ki ste ga sicer preživeli na delovnem mestu, pozitivno vplival na vašo (samo)podobo.
Nič manj pomemben pa ni vaš vtis, ki ga puščate na spletu. Več o svoji spletni podobi in kako poskrbeti zanjo v času iskanja zaposlitve preverite na www.sparkasse.si/sl/verjemivase/kariera-in-podjetnistvo/kaj-sporocate-bodocim-delodajalcem-preverite-na-spletu
Ključni element, ki zelo vpliva na prvi vtis pri potencialnem delodajalcu, je seveda prijava na delovno mesto in vaš življenjepis. Pripravite si dobro osnovo, ki pa jo vsakokrat prilagajajte glede na specifike razpisanega delovnega mesta.
Če se boste zavihteli med aktivne iskalce zaposlitve, bo slej ko prej prišel čas za kak razgovor. Najverjetneje bo prvo srečanje potekalo preko spleta. Če bo to vaša prva izkušnja sestankovanja preko spleta, bo potrebno še toliko več predpriprav in nekaj vaje.
Priprave na spletni zaposlitveni razgovor so pomembne!
Tehnikalije
Vsebina
Med razgovorom
Če ste stranka banke Sparkasse in hkrati aktivni iskalec zaposlitve, izkoristite ugodnost 6 mesecev brezplačnega vodenja bančnega računa. Poglejte si več o tej ugodnosti in drugih ugodnostih v okviru #TukajZate.
Na banki Sparkasse smo za obstoječe stranke pripravili 6 mesecev brezplačnega vodenja bančnega računa.
Vsakodnevna rutina nam olajša marsikatero izbiro.