Otroci od rojstva do mature

Koliko nas stane naše največje bogastvo?

Na odločitev, če oziroma kdaj imeti otroke, vplivajo številni dejavniki. Poleg bioloških so odločilni osebne vrednote in življenjske okoliščine, v katerih se nahajamo. V sodobnem svetu, kjer prevladuje potrošniška miselnost, je odločitev za otroka pogosto povezana tudi z ekonomsko računico. Ta ne nasprotuje splošno sprejetemu dejstvu, da so otroci največje bogastvo, ki ga ni mogoče ovrednotiti z denarjem. Vendar pa prihod novega družinskega člana v družino zagotovo prinese nove dolgoročne finančne obremenitve, ki rastejo skupaj z malčkom.

Če sodimo po izjemnem številu spletnih strani in forumov, ki se ukvarjajo z dotično tematiko in izračuni, je tema še kako aktualna. Vendar pa natančnega odgovora ne boste našli na spletu, najlažje bo, če ga izračunate sami. Znesek, koliko nas "stane otrok" od rojstva do mature, je odvisen od življenjskega stila, okoliščin in finančnih zmožnosti. Tu ne gre zgolj za stroške hrane, oblačil in šolanja. Gre za vlaganje v otrokov razvoj in ustvarjanje okolja, v katerem se razvija v samostojnega odraslega. Pri izračunu si pomagajte s spodaj navedenimi izhodišči.

Na katere stroške lahko računate, ko ste v pričakovanju?

Na stroške je seveda treba računati že pred vstopom otroka v vrtec in že pred rojstvom. Obdobje nosečnosti je za starše polno pričakovanj, a tudi konkretnih finančnih izzivov. Priprave na prihod novorojenčka zahtevajo nakup otroške posteljice, oblačil, vozička in druge nujno potrebne opreme. Že tu se pokažejo prve ključne razlike v višini stroškov, ki jih moramo ali želimo nameniti prihodu novega družinskega člana. Ponudbe je ogromno in od nas je odvisno, po katerem cenovnem razredu bomo posegli.

V tem obdobju pogosto prihaja do nakupov raznovrstne otroške opreme, ki se kasneje izkaže za nepotrebno ali neuporabno. Navdušenja polni bodoči starši radi pozabijo, da lahko manjkajočo opremo nakupimo tudi po rojstvu otroka. Skok v trgovino se ob nenehni skrbi za novorojenčka lahko celo izkaže za prijeten odmik od vsakodnevnih starševskih obveznosti.

Mnogi se v času veselega pričakovanja lotijo obsežnih in zahtevnih finančnih podvigov. Tu lahko gre za nakup novega stanovanja, prenovo ali zamenjavo trenutnega prevoznega sredstva, ki se izkaže za neprimernega za prevažanje bodočega družinskega člana, vozička in druge opreme, ki sodi zraven.

Kaj novorojenček v resnici potrebuje?

Čeprav se vam zdi, da vaš dojenček v prvem letu življenja potrebuje ogromno opreme in posledično veliko stane, boste čez nekaj let spremenili mnenje.

Dojenčki poleg nege, udobja in osnovne opreme potrebujejo predvsem veliko ljubezni. Dizajnerska otroška bundica ali razkošno praznovanje prvega rojstnega dne bo v večje veselje vam kot vašemu malčku.

V vrtcu

Večina otrok pri nas obiskuje javne vrtce, ki so delno sofinancirani s strani države. Preostali znesek, v povprečju ta znaša med 200 in 300 evri, pa plačujejo starši in je odvisen od dohodkov družine. Če se odločite za zasebni vrtec ali varstvo, boste zanju praviloma plačevali več.

Številni starši vrtčevskih otrok se odločajo za dodatne popoldanske dejavnosti, denimo za šport ali učenje tujega jezika. Ponudba in cenovni razpon teh sta izjemno široka, sega lahko od nekaj deset evrov do dvesto evrov ali več. Stroka je do pretiranih dodatnih aktivnostih pri zelo majhnih otrocih zadržana in mladim družinam priporočajo, da ne pretiravajo z aktivnostmi ter da čim več časa preživijo v sproščenem družinskem okolju.

V predšolskem obdobju se obseg stvari, ki jih otrok potrebuje, poleg oblačil, obutve, nahrbtnikov, steklenič za vodo in igrač razširi še na kolesa, skiroje in drugo športno opremo, nabor katere se širi z leti.

Nikakor ne gre spregledati tudi božičnih in rojstnodnevnih daril, pa stroškov rojstnodnevnih praznovanj in počitnic, ki jih družine v tem obdobju rade prilagodijo potrebam otrok. Nezanemarljiv strošek je tudi strošek daril za rojstnodnevne zabave, na katere so malčki vabljeni. Lahko se zgodi, da so rojstnodnevne zabave, na katere je otrok vabljen, v tem obdobju kar pogoste.

Osnovna šola je brezplačna, nikakor pa ni zastonj

Vstop otroka v osnovno šolo je tako zanj kot za družino pomemben in velik korak. Pa tudi strošek. Obvezno šolanje je pri nas sicer brezplačno, še vedno pa je potrebno računati na številne stroške povezane s šolo.

Začne se že meseca avgusta ali prej, saj je pred začetkom novega šolskega leta potrebno predvideti budget za šolske potrebščine, copate in šolsko torbo. Ker otroci hitro rastejo pa tudi za novo bundo in copate.

Od septembra naprej prihajajo mesečne šolske položnice s stroški šolske prehrane (ki so vezani na socialni status družine), stroški športnih dni in drugih plačljivih aktivnosti, ki potekajo v okviru šole.

Poleg mesečnih položnic so tu občasno še dodatni stroški za tabore, denimo smučarski ali poletni tabor. Računajte na dodatnih nekaj sto evrov, ki jih je mogoče plačati v več obrokih.

V osnovnošolskem obdobju je smiselno, da se otroci udeležujejo obšolskih dejavnosti, kjer razvijajo svoje talente in hobije. Obisk glasbenih šol, športnih klubov, plesnih ali jezikovnih tečajev so pogosto pomemben del otrokovega odraščanja, pa tudi velik strošek. Poleg mesečne vadnine ali šolnine računajte na nakup opreme, stroške, povezane s tekmovanji, pripravami ali kampi.

V drugi triadi, če ne prej, otroci začnejo uporabljati elektronske naprave. Igralne konzole, igrice, naročnine na otroške pretočne vsebine in stroški, povezani z uporabo mobilnih telefonov, tako v tem obdobju postanejo nov trajen strošek.

Sedaj je tudi pravi čas, da otroci začnejo dobivati žepnino. Koliko žepnine jim starši dajejo in kakšen dogovor glede prejemanja žepnine družina sklene, je odvisno predvsem od staršev. Ko začnejo otroci prejemati žepnino, je pravi čas, da se z njimi pogovorite tudi o odnosu do denarja in jim odprete otroški varčevalni račun Brihta | Sparkasse.

Koristne informacije o tem, kako pristopiti k finančnemu opismenjevanju otrok, najdete na Mala šola financ za starše in otroke.

Z otroci rastejo tudi stroški: bolj ko se bližajo koncu osnovne šole, dražja je oprema, plačati je potrebno višjo ali polno ceno za počitnice in letalske vozovnice, očitna razlika pa je tudi na računih za prehranjevanje v restavracijah, kjer najstnikom otroške porcije ne zadoščajo več. Dodatni izredni strošek je tudi valeta ob koncu devetletke.

Srednja šola prinaša visoke stroške na poti v samostojnost

Vstop v srednjo šolo je naslednja pomembna prelomnica tako za otroka kot družino. Poleg običajnih stroškov, ki jih zahteva šolanje (učbeniki, oprema, šolska prehrana), je v tem obdobju potrebno računati na kopico novih stroškov. Če niso že prej, začnejo otroci v tem obdobju jasno izražati svoje želje, ki so pogosto povezane z dodatnimi financami. Dražja oblačila določene znamke, pogosti obiski frizerja, elektronske naprave, naročnine, druženje z vrstniki in še marsikatera druga zahteva lahko naenkrat predstavlja visok dodatni strošek, na katerega starši prej niso bili vajeni.

Če otrok obiskuje šolo izven domačega kraja, je potrebno dodati mesečne stroške prevoza ali bivanja v dijaškem domu. Nezanemarljiv enkraten strošek je maturantski izlet, ki v celoti lahko stane tudi do 1.000 evrov. In pa seveda maturantski ples.

V tem obdobju številni mladi nadaljujejo s športom ali drugimi dejavnostmi, ki jih veselijo. Poleg tega so že dovolj veliki, da se udeležujejo različnih kampov ali tečajev, denimo jezikovnih v tujini. Ali pa posvečajo veliko časa in pozornosti kakemu svojemu konjičku, ki ni zastonj.

Glede na nepredvidljivo najstniško obdobje pa velja ves čas računati še na kak dodaten strošek, ki starše popolnoma preseneti.

Koliko nas v resnici stanejo otroci?

Ne glede na to, do kakšne številke ste prišli, naj argument, da je »drago« imeti otroke, ne vpliva na odločitev o morebitni širitvi družine. Ta naj bo sprejeta na podlagi drugih premislekov.

Dejstvo je, da stroški rastejo skupaj z otroci, vendar jih lahko starši z razumnimi odločitvami in dobrim načrtovanjem vsaj delno obvladamo. Pomebno je, da pri tem mladi vzpostavijo razumen odnos do lastnih financ in časoma prevzamajo del finančne odgovornosti nase, bodisi da opravljajo študentsko delo ali se zaposlijo. 

Do zelene investicije z zelenim kreditom banke Sparkasse: Za nakup lastne sončne elektrarne za samooskrbo z električno energijo vam je na voljo zeleni kredit banke Sparkasse.

Mogoče vas zanima tudi?

Kaj je hipoteka?

Za vse, ki jih pestijo vprašanja in pomisleki glede prodaje ali nakupa nepremičnine, ki je pod hipoteko, smo pripravili najpogostejša vprašanja, ki nam jih zastavljajo naši komitenti. 

Več

Osebne finance v času inflacije

Kaj mora vedeti vsak posameznik o inflaciji in kako upravljati z osebnimi financami v tem času?

Več

Kako brati informativne izračune kreditov na straneh bank

Spletne strani bank ponujajo informativne izračune za kredite, ampak kako jih brati in primerjati med seboj?

Več